Loading
  • Kampagner
  • Kontakt
  • StoMester
  • Find os
  • Referencer
Opført
2024
Arkitektur
&Tempel, Erik Arkitekter, Dominia, StoDesign
Specialiseret handel
Isolering A/S
Bygningsejere
M. Goldschmidt Holding
Sto-færdighed
StoTherm Mineral, StoDeco, StoLotusan K
Fotos
Michael Ellehammmer

I Hellerup er den kendte hotelbygning ved Øregårdsparken blevet renoveret og fået nyt koncept.

Hotelbygningen består dels af en hovedbygning mod Strandvejen udført i et palæagtigt udtryk og en nyere værelsesfløj mod parken, der før renoveringen havde en facade af sandwichelementer.

Renoveringen har udover en komplet indvendig renovering ændret udseendet på tilbygningen, så den er tilpasset hovedbygningens arkitektur.

Dette er sket ved hjælp af et isoleret og pudset facadesystem fra Sto og StoDeco-elementer. StoDeco-elementer er individuelle facadeelementer, der produceres projektspecifikt, så de passer til bygningen.

Projektet har fået hjælp af StoDesign til at visualisere en facadeløsning med Sto.

Førbillede

Facaden på tilbygningen fra 1960'erne. Facaden består af sandwich betonelementer med ringe bæreevne.

Facaden er derfor beklædt med lamelisolering, der ikke behøver at blive dyvlet.

Park lane Cph

Visualisering

StoDesign har hjulpet med et designoplæg til hvordan facaden på tilbygningen kan blive tilpasset facaden mod Strandvejen ved hjælp af StoTherm facadessystemet og StoDeco elementer.

Park lane Cph

Opstalt

Park lane Cph

Besøg på byggepladsen

Kasper Villumsen fra Goldschmidt ejendomme fortæller om hvordan renoveringen er forløbet.

Facaderenovering af hotel i Hellerup

Indlæser
Facaderenovering af hotel i Hellerup